Esenciální olej je přírodní látka, tzv. krev rostlin, není vytvořena člověkem. Aromatické rostliny a stromy produkují esenciální oleje pro své správné fungování, přenos živin a odvod toxinů, ale také na svoji ochranu proti jiným rostlinám, rostlinným parazitům a savcům, a též jako svůj komunikační nástroj s ostatními rostlinami a zvířaty nebo třeba pro přilákání hmyzu k opylování.
Když jsou esenciální oleje správně destilované z aromatických rostlin, jsou bio aktivní a čisté. Každý jeden esenciální olej je složen z 100-300 specifických molekul a každý se vyznačuje svojí vlastní vůní.
Když si přivoníte k esenciálním oleji, tak jeho vůni můžete popsat jako “light notes / lehká vůně”, “medium notes / střední vůně” nebo “heavy notes / těžká vůně”. Tyto “notes” pocity pramení ze specifické vůně rozdílných molekul.
Lehké vůně
“Light notes” obvykle pocházejí z 10-uhlíkových molekul C10H16, které se jmenují “monoterpeny” . Monoterpeny jsou nestálé molekuly, které se rychle rozšiřují vzduchem, ale jejich vůně trvá jen krátce (např. Alfa-Pine). Většina esenciálních olejů získaných ze stromů, jako například Idaho modrý smrk (Idaho Blue spruce), Idaho Pondersosa borovice (Idaho Pondersosa Pine), Tsug borovice (Tsug Pine), a Hinoki mají vysokou koncentraci “light note” monoterpenů.
Další oleje s vysokým obsahem “light notes” jsou: bergamot, mandarinka (Tangerine), pomeranč (Orange), citron (Lemon), Petigrain, čajovník (Melaleuca), citrónová tráva (Lemongrass), kardamon (Cardamom), máta (Peppermint), kajeput (cajeput), eukalyptus (Eucalyptus), myrta (Myrtle), borovice (Pine), jalovec (Juniper), rozmarýn (Rosemary).
Střední vůně
“Medium note” vůně pocházejí z okysličených monoterpenů. Tyto “medium notes” molekuly bývají často označovány jako “květové, květinové, sladké, potěšující” (např. linalool, linalyl acetate , bornyl acetate, decanal).
Rostliny přirozeně okysličují monoterpeny (dodávají jim kyslík). Ty vytvářejí molekuly známé i jako aldehydy, estery, alkohol, ethery a ketony – vše velmi aromatické molekuly.
“Medium note” molekuly obvykle vydrží ve vzduchu déle a též vydrží déle na pokožce. Esenciální oleje z levandule (Lavender – linalool), a libavky (Wintergreen – methyl salicylate) mají nejvyšší obsah “medium note” molekul.
Další oleje s vysokým obsahem “medium notes” jsou: růže (Rose), cypřiš (Cypress), muškát (Geranium), heřmánek (Chamomile), zázvor (Ginger), jasmín (Jasmine), Ylang Ylang, šalvěj muškátová (Clary Sage), meduňka lékařská (Melissa), dobromysl (Oregano), majoránka (Marjoram), fenykl (Fennel), šalvěj (Sage), eukalyptus, Myrta (Myrtle), borovice (Pine), jalovec (Juniper), tymián (Thyme), nerolový olej (Neroli).
Těžké vůně
Nakonec “heavy note” molekuly jsou 15-uhlíkové seskviterpeny (C15H24), okysličené seskviterpeny a 20-uhlíkové diterpeny (C20H32). Tyto “heavy notes” se popisují jako “těžké, dřevěné, pižmové, dlouhotrvající” (například copaene, santalene, aromadendrene, germacrene D, bisabolol).
“Heavy note” molekuly zůstávají na pokožce hodiny, případně až dny. “Heavy note” molekuly jsou zodpovědné za dlouhotrvající aroma (poté, co se “light note” a “medium note” molekuly ztratí).
Esenciální oleje jako santálové dřevo (Royal Hawaiian Sandalwood) a Hong Kuai mají vysoký procentní podíl “heavy notes” molekul.
Další oleje s vysokým obsahem “heavy notes” jsou: cedrové dřevo (Cedarwood), kadidlo (Frankincense), cistus, pačuli (Patchouli), andělika lesní (Angelica), myrha (Myrrha), pepř (Pepper), slaměnka (Helichrysum), vetiver , růžové dřevo (Rosewood).
Vůně esenciálních olejů je podmíněna molekulami esenciálních olejů – váš nos zachycuje molekuly.